Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 чудо од потта on Сре 22 Сеп 2010, 2:22 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Чудо во потта

--------------------------------------------------------------------------------

Чудо во потта
Една шфајцарска фармацеутска фирма одпочнала со производство на нов лек кој го нарекла: „Курански лек„ кој овозможува ефикасно лечење на слаб вид кај луѓето без оперативна постапка.
Како што пишува весникот Ар-Раја кој се објавува во Катар: „ Овој лек, кој го составил египетскиот доктор Абдул Басир Мухаммед од лачењето на човековата потна жлезда, има успех во 99% случаеви без никакви непожелни последици. Куранскиот лек е регистриран во Европа и во САД.„
Исто така се пренесува дека една шфајцарска фирма го произведува лекот во течна состојба и капки. Извор на инспирација е сурата Јусуф. Др. Абдул Басир Мухаммед нагласува дека сфојата инспирација ја добил од сурата Јусуф и рекол: „Едно утро додека го проучував сурето Јусуф, вниманието ми го привлече 84 ајет и ајетите кои следат„

„И се сврти од нив и рече: „ О Јусуф, таго моја!„- а очите му беа побелени од јад, беше многу потиштен„ (сура Јусуф 84 ајет)

„Оваа кошула моја однесетеја и на лицето од татко ми ставетеја, тој ќе прогледа, и сиот челад ваш донесете ми го!„ И кога караванот го напушти Мисир, таткото нивен рече: „ Јас навистина го чувствувам мирисот Јусуфов, само не велете дека сум полудел.„ „ „ Се колнеме во Аллах„- рекоа тие- ти и сега како и порано грешиш. „ А кога гласникот со радосни вести дојде, тој ја стави кошулата на лицето негово и тој прогледа.„ (Сура Јусуф 93-96. ајет)

Во нив се наведува дека Пратеникот Јакуб а.с. тагувал за синот Јусуф а.с. поради него и многу плачел. Таа преголема тага била причина за неговото очно заболување а кога покасно се става кошулата на Јусуфа а.с. на татковите му очи, Јакуб а.с. прогледува.
Тука почнав да размислувам. Што би можело да биде во Јусуфовата а.с.кошула? Конечно дојдов до заклучок дека ништо друго не може да биде осфен потта. Потоа почнав да размислувам за потта и неговиот состав. Отидов во лабораторијата и почнав да истражувам. Изведував низ проби на зајаци. Резултатите беа позитивни. Покасно извршив лечење на 250 пациенти даваеќи им лек две недели двапати дневно. Кога постигнав успех во 99% случаеви си реков сам себе си: „Ова е чудо од Куранот!„
Др.Абдул Басир Мухаммед им ги представил резултатите на соодветните институти во Европа и САД кои се занимаваат со патентирање на нови изуми. После спроведените проби и истражувања, склопува договор со шфајцарска фирма под услов да на амбалажата на лекот, јасно да стои „Курански лек„. Фирмата го прифаќа барањето и одпочнува со негово производство.
Аллах субханеху ве теала, во Куранот вели: „ Ние објавуваме во Куранот она што е лек и милост на верниците, а на неверниците само им го зголемува пропадот„(Сура Ал-Исра, 82 ајет)______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

2 Re: чудо од потта on Сре 22 Сеп 2010, 2:23 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Поизводство на нов лек наречен "Куран медицина" која им овозможува ефикасно лекување на слабовидни во луѓето без операција. Како да напишете РБЦ-рајот весникот да бидат објавени во Катар, "Овој лек, која беше составена од страна на египетски лекар Абдул Basit Мухамед од лачење на човековите потни жлезди, има успех во 99% од случаите без какви било негативни последици. Куран лек е регистриран во Европа и САД. "

Таа, исто така известија дека еден од швајцарски компании ја произведува овој лек во течноста и капки.
Извор на инспирација е ко-Јусуф. Д-р Абдул Basit Мухамед истакна дека ја доби својата инспирација од Сурата Јусуф :

И ги сврте плеќите и рече: "О Јусуф, о таго моја!" И му побелеа очите од грижа. Но, сепак, се совлада.( Сурата Јусуф 84)

Земете ја оваа моја кошула и фрлете ја на лицето од бабо ми, и така, ќе му се врати видот, и донесете ми го сето семејство ваше." (Сурата Јусуф 93)

И бидејќи дојде радосникот, ја фрли кошулата на неговото лице, и тогаш ете, му се врати видот. Рече: "Нели ви кажав дека јас го знам од Аллах она што вие, секако, не го знаете!"(Сурата Јусуф 96)
 
Се вели дека Јакуб а.с тагувал за својот син Јусф ас. Поради тоа многу плачел Таа Голема тага била причината за Побелување на очиите и кога подоцна на тажните Јакупови а.с очии му беше ставена Јусуфовата а.с кошула тогаш Јакуб а.с му се вратил видод.

Тука започнал да рзмислувам. Што би можело да биде со кошулата на Јусуф а.с? Конечно сум дошол до заклучок дека не може да биде ништо повеќе од пот

Потоа почнав да размислувам за пот и неговиот состав. Отидов во лабораторија и почнав да истражување

Не сум направил серија на тест на зајаци. Резултатите беа позитивни. Подоцна ги врши третман на 250 пациенти, ќе им дадам лек за две недели двапати на ден. Кога се сретнав со успех во 99% од случаите, велам јас во себе: "Ова е чудо на Куран!"

Д-р Абдул Basti Мухамед ги презентираше резултатите на релевантните институции во Европа и САД кои се занимаваат со патентирање нови пронајдоци. По обиди и истражувања извршени, потпиша договор со швајцарската фирма, под услов на амбалажата на лекот да стоии"Курански Лек. Швајцарската фирма го прифати барањето и започна производство на Овој Лек.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Чудо во потта on Саб 04 Дек 2010, 5:01 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Чудо во потта
Една шфајцарска фармацеутска фирма одпочнала со производство на нов лек кој го нарекла: „Курански лек„ кој овозможува ефикасно лечење на слаб вид кај луѓето без оперативна постапка.
Како што пишува весникот Ар-Раја кој се објавува во Катар: „ Овој лек, кој го составил египетскиот доктор Абдул Басир Мухаммед од лачењето на човековата потна жлезда, има успех во 99% случаеви без никакви непожелни последици. Куранскиот лек е регистриран во Европа и во САД.„
Исто така се пренесува дека една шфајцарска фирма го произведува лекот во течна состојба и капки. Извор на инспирација е сурата Јусуф. Др. Абдул Басир Мухаммед нагласува дека сфојата инспирација ја добил од сурата Јусуф и рекол: „Едно утро додека го проучував сурето Јусуф, вниманието ми го привлече 84 ајет и ајетите кои следат„

„И се сврти од нив и рече: „ О Јусуф, таго моја!„- а очите му беа побелени од јад, беше многу потиштен„ (сура Јусуф 84 ајет)

„Оваа кошула моја однесетеја и на лицето од татко ми ставетеја, тој ќе прогледа, и сиот челад ваш донесете ми го!„ И кога караванот го напушти Мисир, таткото нивен рече: „ Јас навистина го чувствувам мирисот Јусуфов, само не велете дека сум полудел.„ „ „ Се колнеме во Аллах„- рекоа тие- ти и сега како и порано грешиш. „ А кога гласникот со радосни вести дојде, тој ја стави кошулата на лицето негово и тој прогледа.„ (Сура Јусуф 93-96. ајет)

Во нив се наведува дека Пратеникот Јакуб а.с. тагувал за синот Јусуф а.с. поради него и многу плачел. Таа преголема тага била причина за неговото очно заболување а кога покасно се става кошулата на Јусуфа а.с. на татковите му очи, Јакуб а.с. прогледува.
Тука почнав да размислувам. Што би можело да биде во Јусуфовата а.с.кошула? Конечно дојдов до заклучок дека ништо друго не може да биде осфен потта. Потоа почнав да размислувам за потта и неговиот состав. Отидов во лабораторијата и почнав да истражувам. Изведував низ проби на зајаци. Резултатите беа позитивни. Покасно извршив лечење на 250 пациенти даваеќи им лек две недели двапати дневно. Кога постигнав успех во 99% случаеви си реков сам себе си: „Ова е чудо од Куранот!„
Др.Абдул Басир Мухаммед им ги представил резултатите на соодветните институти во Европа и САД кои се занимаваат со патентирање на нови изуми. После спроведените проби и истражувања, склопува договор со шфајцарска фирма под услов да на амбалажата на лекот, јасно да стои „Курански лек„. Фирмата го прифаќа барањето и одпочнува со негово производство.
Аллах субханеху ве теала, во Куранот вели: „ Ние објавуваме во Куранот она што е лек и милост на верниците, а на неверниците само им го зголемува пропадот„(Сура Ал-Исра, 82 ајет)______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот