Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!
1. Покајување - тевба. Аллаховиот Пратеник рекол: "Кој се покае пред да излезе Сонцето од запад, Тој ќе му ја прими тевбата." (Муслим, бр. 2703). Мухаммед, а.с, исто така рекол: "Навистина Возвишениот Аллах ја прима тевбата на човекот се додека душата не дојде до грклен."

2. Излегување поради трагање за наука. Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с, вели: "Кој го следи патот кој води кон наука, Аллах џ.ш.ќе му го олесни патот до Џеннетот." (Муслим, бр. 2699)

3. Споменување на Аллах. Мухаммед,с. а.в.с, вели: "Сакате ли да ве известам за вашите најдобри дела, најценети кај вашиот Владар, најголем по степени, подобри за вас од делење сребро и злато, повредни одошто да се сретнете со вашиот непријател, и да ударате по нивните вратови а тие удараат по вашите?" Асхабите одговорија: "Секако, Аллахов Пратенику!" Тој одговара: "Споменувањето на ВзвишениотАллах џ.ш.." (Тирмизи, бр. 3347)

4. Правење добро и упатување на добро. Мухаммед, с.а.в.с, вели: "Секое добро дело е садака, а кој упатува на добро тоа е како и да го прави." (Бухари, 10/374 и Муслим бр. 1005)

5. Вредност на повикот во верата на Аллах. Аллаховиот Пратеник рекол: "Кој , биде повикувал на правиот пат има награда колку сите оние кои го следат, при што, нивната награда ништо не се намалува." (Муслим, бр. 2674)

6. Наредување на добро, и забранување зло. Мухаммед, с.а.в.с, вели: "Кој од вас види грдо дело, нека го одстрани со рака, а ако не може, тогаш со јазик, а ако и тоа не може нека со срце го осуди ,а тоа е знак на најслабиот иман." (Муслим, бр. 49)

7. Кирает - учење на Кур'ан. Мухаммед, с.а.в.с, рекол: "Учите Кур'ан. Кур'анот на Судниот Ден ќе се појави во улога на шефаатџија(сведок)на оној кој го учел." (Муслим, бр. 804)

8. Подучавање на Кур'ан и негово учење. Мухаммед,с. а.в.с, вели: "Најдобар меѓу вас е оној кој учи Кур'ан и другите ги подучава на тоа." (Бухарија, 9/66)

9. Давање на селам. Аллаховиот Пратеник рекол: "Нема да влезете во Џеннет се додека не бидете верувале, а нема да верувате додека не почнете да се сакате. Сакате ли да ве упатам на нешто што ако го правете ќе се сакате? Ширите го меѓу вас селамот." (Муслим, бр.54)

10. Љубов во името на Аллах. Мухаммед, с.а.в.с, рекол: "Навистина Аллах на Судниот Ден ќе рече: "Каде се оние кои се сакале во Мое име, денес ќе ги ставам во Своја ладовина, а друга ладовина, освен Мојата ладовина, нема да има." (Муслим, бр. 2566)

11. Посетување на болен. Мухаммед, с.а.в.с, рекол: "Секој муслиман кој го посети својот болен брат наутро, на него салават ќе донесуваат 70 000 мелеки се додека не се сноќи, а ако го посети навечер, на него донесуваат салават 70 000 мелеки додека не се раздени, и ќе имаат хариф (бавча) во Џеннетот." (Тирмизи, бр. 969)

12. Помагање на луѓето во враќање на долгот. Аллаховот Ресул рекол: "Кој му помогне на оној кој банкротирал, Аллах ќе му помогне (олесни) нему на дуњалукот и на Ахирет." (Муслим, бр.2699)

13. Скривање на мааните на другите луѓе. Мухаммед, с.а.в.с, вели: "Кој ја сокрие мааната на Аллаховиот роб на дуњалукот, Аллах ќе ја сокрие неговата на Ахирет." (Муслим, бр. 2590)

14. Одржување на родбинските врски. Аллаховиот Ресул с.а.в.с. рекол: "Крвното сродство е закачено за Аллаховиот Арш и говори: 'Кој ме одржава, Аллах него да го поддржи, а кој ме кине, Аллах него да го прекине." (Бухари 10/350 и Муслим, бр.2555)

15. Убав морал. Прашан е Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. за она , што најповеќе луѓе ќе одведе во Џеннет, па одговорил: "Богоплашливост и убавиот морал." (Тирмизи, бр. 2003)

16. Вистинољубивост. Мухаммед, с.а.в.с, рекол: "Држите се за искреноста, зошто навистина искреноста води во доброчинство, а доброчинството води во Џеннет." (Бухари 10/423 и Муслим, бр.2607)

17. Совладување на лутината. Аллаховиот Ресул с.а.в.с. рекол: "Кој ја савлада својата лутина, а биде во состојба да ја спроведе, на Судниот Ден Аллах џ.ш.ќе го повика на чело пред сите створенија за себе да избере Џеннетски хурии, од кои ќе посака,." (Тирмизи, бр. 2022)

18. Кеффарет седенки. Мухаммед,с. а.в.с, рекол: "Кој ќе седи во седенка и многу зборува, па потоа, пред да стане изговори: "Субханекеллахуме ве би хамдике ешхеду ен ла иллахе илла енте естагфируке ве етубу илејке! Ќе му бидат опростени гревовите кои ги направил на таа седенка." (Тирмизи, 3/153)

19. Стрпливост. Мухаммед,с. а.в,с, рекол: "Нема муслиман кој ќе го задеси невоља, тегоба, грижа, тага, незгодност, па и на трн да се убоде, а да Аллах заради тоа не му ги избрише некои гревови." (Бухари)


20. Доброчинство на родителите. Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол: "Нека пропадне , нека пропадне !" Асхабите прашале: "Кој Аллахов Пратенику?" Аллаховиот Пратеник одговарил: "Оној покрај кого, едан или двата родители ќе доживет старост, и не влезе (заради својата покорност спрема нив) во Џеннет." (Муслим, бр. 2551)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот