Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Во Името На Алла џ.ш Милостивиот, Самилосен!


Он знае дека меѓу вас ќе има болни... (Ел-Муземмил 20)


...И кои се трпеливи и во немаштија и во неволја и во зло време - оние, токму, се искрените и Богобојазливите! (Ел-Бекаре 177)Кој е од вас безбеден, здрав, и има секојдневно идаре, како целиот свет да е негов. (Тирмизи)


За секоја болест има лек и ако се погоди лекот, ќе дојде до оздраување, со Аллахова помош.
(Бухари, Муслим)


За секоја болест Аллах џ.ш дал лек - освен староста Хранете се со кравјо млеко, зашто тоа е составено од разновидни лековити билки.
(Хаким)


Лечите се , зашто Аллах не створил ни една болест а да не и дал лек, освен на една болест а тоа е староста.
(Автори на Сунен)


Мнозина не знаат да искористат две благодети: Здравјето и Слободното време.
(Бухари)

На Судниот ден робот нема ни да се помести се додека не биде прашан за својот живот, во што го потрошил, за својата работа, што работел, за својот имот од каде го стекнал и во што го потрошол, и за своето тело во што ги исцрпил.
(Тирмизи)

Возвишениот Аллах рекол: Кога човекот ќе го оптеретем со болест на двете мили очи, па ќе биде трпелив, ќе му надокнадам така, што Џеннетот ќе ги сака неговите очи.
(Ахмед,Бухари)

Возвишениот Аллах ми порача: Мојот роб ако го заболат очите, па он тоа трпеливо ќе го поднесе, Јас трпеливоста ќе му ја надокнадам со Џеннет.
(Бухари)

Мухаммед а.с кажува дека Возвишениот Аллах рекол: Кога ќе го ставам човекот во искушеније со болест, па ако ми се заблагодари и ако има трпеније, ќе стане од постела без гревови како од мајка роден.

Створителот ќе и рече на мелеките- што го птатат човекот: Овој роб го спречив од ибадет и го ставив на искошение со болест Пишете му награда како што му што му пишувате како бил здрав.
(Ахмед)

Покажано е колку ќе биде награден вистинскиот муслиман за болеста:
-Потоа кажува асхабот Месуд Аллаховиот пејгамбер ја подигал главата спрема небо и се насмеал Кога го прашале зошто ја подигна и зошто се насмеал рекол:

-Ги гледав два мелеки кои беа дојден да видат еден Аллахов роб како клања на местото каде обично порано клањал. Не го нашле, Се вратеиле и рекле:Аллаху! ние на Твојот роб тој и тој секој ден му пишуваме добри дела кои ги правеше Денеска го најдоввме болен

Возвишениот Аллах на тоа им рече: Пишете му на мојот роб како да прави добри дела ден и ноќ, како кога беше здрав Немојте ништо да намалувате Моја работа е посебно да го наградам за болеста, а нему му припаѓа награда за добрите дела што ги направил.
(Теберани, Ел-Беззар)

Аллаховиот Пејгамбер го посетил болниот па му рекол: -Развесели се , зашто Аллах џ.ш рекол: Болеста е мој оган, ја спуштам на секој роб верник на овој свет, да му биде заштита од огнот на Судниот ден.

(Ахмед, Ибв Маџе, Бејхеки)


Возвишениот Аллах рекол: На кој роб му должам здравје и богатсво
(Широка нафака) во животните потреби, па ќе поминат пет години а тој не ми дојде, тој е лишен од Моите добрини.
(Ебу Јала, Ибн Хаббан)

Асхабот Бешир ибн Абдуллах кажува Аллаховиот Пејгамбер посетил некој болен кој им припаѓал на енсариите.
-Аллахов Пејгамберу! Има седум дена како не сум склопил очи од болеста, нити некој има кај мене.

-Брате мој! Стрпи се, стрпи се , додека не се ослободиш од гревовите кои си ди направил. Часовите поминати во болест ги отстрануваат гревовите.
(Ебу Давуд)Последната промена е направена од islam nur на Пет 26 Aвг 2011, 10:02 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Aсхабот Ибн Месуд кажува: Блегов кај Аллаховиот Пејгамбер Го фатив за рака Осетив дека има висока температура, па му реков:
-Аллахов Пејгамберу! Ти имаш висока температура?!
-Тој ми рече:
- Точно е Осеќам голема вруќина и болови како што би осеќале двајца луѓе.
-Ќе добијеш ли за тоа дупла награда? - Го прашал.
-Да, ќе добијам. На секој муслиман кој ќе биде болен, ќе има некоја вознемиреност и на тоа слично, а за тоа Аллах ќе му избрише гревови, како што останува стеблото во есен кога ќе му паѓаат неговите листови.
(Бухари, Муслим)Аллах ги спуштил и болеста и лекот и за секоја болест дал лек, па лекувај те се, но не лечете се со она што е забрането.
(Ебу Давуд)Навистина Аллах не ви дал лек во она што ви го направил забрането.
(Бухари)Оној кој ќе го лекува болниот, а не ја знае медицинската наука, ќе се смета за одговорен.
(Ебу Јала)Ебу Хурејре раскажува: Бев кај Аллаховиот Пејгамбер кога му дојде некој човек и му рече дека брат му болува од пролив. Аллаховиот Пејгамбер му препорача на брат му да му даде напиток од мед. Човекот отишол и после кратко време се вратил и рекол:
-Му дадов мед, но нема корист. - Аллаховиот Пејгамбер потврдил:
- Оди и дај му мед- Овој отишол и се вратил и рекол дека му дал мед, но дека ситуацијата на болниот останал иста, Аллаховиот Пејгамбер рекол:


-Аллах ја кажал вистината, а стомакот на твојот брат лаже. Покасно овој човек се вратил и рекол дека брат му е подобар.

Омер ибн Хатаб еднаш тргнал во војска спрема Сирија По пат разбрал дека таму имало колера, па одлучил да се врати. некои му приговориле:

-Зарем бегаш од Аллаховат одредба? - Омер тогаш рекол:
-Бегам од одредба кон одредба Абдуррахман ибн Авф тогаш го цитирал хадисот: Кога ќе слушнете за колера во некое место, тогаш немојте да одите, а ако колерата завладее во вашето место, не напуштајте го бегајќи од неа.
(Бухари, Муслим , Ахмед ,Несаи)Парите (Вредноста) примени за продадено куче, валкани се Наградата што ја прима блудницата, нечиста е Заработувачката на тој што вади крв, нечиста е.
(Муслим)Со болните од Џузум (Голема краста) разговарај со оддалеченост од едно или две копја.
(Џамиус- Сагир)Зашто вие им ги цедите на децата нагоените крајници, со притискање со прстите? Помогнете си со ова индиско дрво, зашто во него има лек за седум болести, помеѓу другите и за воспаление на подребица, а за воспаление на крајниците се дава во прав низ носот.
(Бухари, Муслим)Бегај од човек со красат, како што бегаш од лав. (Бухари)

Ако слушнеш дека во некое место се појавила заразена болест, не одите таму А ако вече сте се нашле во тоа место, не излегувајте од него.
(Бухари, Муслим)Кога ќе ви се презема , ставете ја раката на уста , за шејтанот да не ви влезе во устата.
(Муслим)


Аллаховио Пејгамбер посетил некој болен па му рекол:
-Израдувај се, зашто Аллах рекол: Болеста е мој оган, му ја дадов на Мојот роб на овој свет за да му биде заштита од огнот на Суднииот ден.
(Ахмед)Хазрети Ајша пренесува дека Мухаммед а.с кога ќе дојдел кај болниот, ќе му упател дова на Алллах џ.ш со зборовите: отстрани ја болеста о Господару на луѓето, излечи го , зашто Ти си тој кој лечиш и друг лек нема освен во кој Ти ќе дадеш лек за отстранувајње на болеста Потоа би земал малку плунка на прстот и малку земја и тоа ќе го помешал и ќе го ставел со порстот и ќе речел: Во името на Аллах грутчето од нашата земја со која бара лек еден од нас да оздрави, еден од нас со дозвола Аллахова.
(Ибн Маџе)Еден муслиман кога ќе го посети болниот брат муслиман, се додека не се врати се наоѓа во едно крило од Џеннетот.
(Муслим, Ахмед, Тирмизи)


Кој човек ќе го посети болниот тој запливал во Аллахова милост, а кога ќе седне кај болниот од сите страни го опкружува Аллахова милост.
- Му секов- кажува Енес- Аллахов Пејгамберу! Кога е толкаво вниманијето спрема оној кој ќе го посети болниот, а што е тогаш со болниот?
- Нему му се бришат гревовите- рече Аллаховиот Пејгамбер.
(Ахмед , Теберани)Уммул Ала кажува: ме мосети Аллаховиот Пејгамбер кога бев болна Тој ми рече:
- Уммул Ала! Биди весела, зашто муслиманката која пати од болест, Аллах ја чисти од гревовите како што огнот го чисти среброто од рѓата.
(Ебу Давуд)Кога ќе одиш кај болниот, замоли го да ти направи дова, зашто неговата дова е слична на доват од мелеките.
(Бухари, Ибн Маџе)Кој ги посетува болните заплови во Аллахова милост, а кога ќе седне покрај болниот, целиот потонува во Аллахова милост и љубов.
(Ахмед)Да се посети болниот е поголем сепаб отколку да се присуствува на неговото Џеназе.
(Дејлеми)Аллах на Судниот ден ќе рече: Сине Адемов! Се разболев, а ти не Ме посети.
Човекот ќе одговори: Аллаху , како да те посетам, а Ти си Господар на световите!?
Гоподарот ќе рече: Зарем не знаеше дека тој и тој Мој роб се рзболе и не го посети? Знаеш ли, да го посетеше, ќе ме најдеше кај него.


Сине Аденов! Барав да ме нахраниш, па не ме нахрани.
Човекот ќе одговори: Аллаху, како де те нахранам, а Ти си Господар на световите!?
Ќе му рече: Зарем не знаеше дека тој и тој Миј роб бараше да го нахраниш, па ти не го нахрани, Да го хранеше, ќе го најдеше тоа кај мене!


Сине Аденов! Барав да ме напиеш, па не ме напи.
Човекот че рече: Како да Те напијам, а Ти си Господар на Световите? Ќе му одговори: Тој и тој човек бараше од тебе вода а ти не го напи Знаеш ли да го напиеше , ќе го најдеше сигорно кај Мене.
(Муслим)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот