Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Прашање-За Намаз? on Чет 18 Aвг 2011, 5:45 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Драги брака и Ценети сестри иншАллах имам две прашања да поставам па иншАллах се надевам дека тука ке ми дадете добар одговор.


Прашања:


1. Колку после имсак е дозволено да се клања Сабах намаз?

2. Дали е дозволено во намаз, кога имамот учи куран да спои повеке Курански сури и колку сури може да спои?БаракАллаху феек.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Прашање-За Намаз? on Чет 18 Aвг 2011, 6:44 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Драги брака и Ценети сестри иншАллах имам две прашања да поставам па иншАллах се надевам дека тука ке ми дадете добар одговор.


Прашања:


1. Колку после имсак е дозволено да се клања Сабах намаз?

2. Дали е дозволено во намаз, кога имамот учи куран да спои повеке Курански сури и колку сури може да спои?БаракАллаху феек.

Што се однесува за првото прашање,и тоа е пракса во рамазанскиве постови Сабахскиот намас ,се клања веднаш десетина петнаесем минути по имсакот ,то е пракса кај нас но пракска кај Ресулелах с.а.в.с навистина незнам баш и ме интересира некој аргумет..А што се однесува за спојување на суринња,после фатиха во намас може и тоа е потврдено со сунет,,може колку ти душата сака..познато ние дека Пејгамебр а.с клања..од Сабах до пладно и така да оставувал во намас многу долго тоа самото е факт дека се спојувале суриња....

но убаво е да спомниве некој хадис Иншаллах ,,,,,,,,,но ,за фторово сигурен сум дека нема пречка за спојување на суриња...


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Re: Прашање-За Намаз? on Пет 19 Aвг 2011, 2:00 am

ibret

avatar
Активен член
Во врска со првото прашање незнам аргумет некој,но би ја употребил малку аналогија,имено ако после имсакот односно после 20 минути почнува да се зазорува тогаш влегуваме во вактот од Сабах намазот,шо сигурно има некаква подлога за таквата пракса овдека кај нас.
Шо се однесува до второто прашање,секако дека е дозволено имамот да спојува повече суриња во согласност со хадисот во кој го пренесува Бухари се вели: Еднаш клањавме со Ресуруллах а.с. и на кијам учеше сурето Бекара, Али Имран, Ниса, и Маида.....или во друг хадис каде Ресуруллах а.с. на кијам знаел да проучи и по една третина од Куранот.


______________________________________________

4 Re: Прашање-За Намаз? on Пет 19 Aвг 2011, 2:14 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
БаракАллаху Фекум на Двајцата Аллах да ве награди со Џеннет иншАллах


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

5 Re: Прашање-За Намаз? on Пет 19 Aвг 2011, 3:47 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Muaz ibn Abdurahman напиша:БаракАллаху Фекум на Двајцата Аллах да ве награди со Џеннет иншАллахВо врска со фторото прашање, немам додатог освен согласност со "ibret".

Во врска со првото прашање е инако. Смее да се јаде, се додека неје дојдено фаџар (сабах). Имсакот е додаден, за да имаме могучност, на пример, да клањаме нафила намаз (витир) и слично / или да се спремаме за други работи. Но исламски темел, имсак нема. Ва Аллаху Алем!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

6 Re: Прашање-За Намаз? on Пет 19 Aвг 2011, 4:17 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:Во врска со фторото прашање, немам додатог освен согласност со "ibret".

Во врска со првото прашање е инако. Смее да се јаде, се додека неје дојдено фаџар (сабах). Имсакот е додаден, за да имаме могучност, на пример, да клањаме нафила намаз (витир) и слично / или да се спремаме за други работи. Но исламски темел, имсак нема. Ва Аллаху Алем!БаракАллаху Феек ја Ахи Аллах со Џеннет ел Фирдевс да те награди АМИН.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

7 Re: Прашање-За Намаз? on Пет 19 Aвг 2011, 6:00 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
ako ne znaesh poveke Suri na Pamet, mozesh Kuranot da go zemash vo ednata Raka i da rezitirash kolku stho sakash.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

8 Re: Прашање-За Намаз? on Пет 19 Aвг 2011, 6:04 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:ako ne znaesh poveke Suri na Pamet, mozesh Kuranot da go zemash vo ednata Raka i da rezitirash kolku stho sakash.

barkAllahu Feek sestro Alalh da te nagradi vAllahi navistina Ubavo shto spomna i mnogu vazno mashAlalh Allah da te nagradi so Dzennet inshAllah


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

9 Re: Прашање-За Намаз? on Пет 19 Aвг 2011, 6:10 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
allahumma amiin, na site Brat.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

10 Re: Прашање-За Намаз? on Сре 02 Ное 2011, 11:11 am

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN APA GO POSTAVIV PRASAJNETO SO VRSKA SO MEKRUH VAKTOVI EVE EDEN PRIMER KE NAVEDAM OD TIJE TRITE MEKRUH VAKTOVI:

PREMA HANIFISKIOT MESEH E MEKRUH DA SE KLAJNA POSLEM SABASKIOT NAMAZ NA PRIMER DUHA NAMAZ TOE MEKRUH PREMA HANIFISKIOT MESEB E SEJA NEZNAM DALI TOE FAKTO DA GO POVTORAM SEDNIOT PRASAJNE ZA UCIJNACITE KAKO NA PIRIMER EBU HANIFE NUMAILI PAK I DRUGITE TRI SKOLI

11 Re: Прашање-За Намаз? on Сре 02 Ное 2011, 11:24 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN APA GO POSTAVIV PRASAJNETO SO VRSKA SO MEKRUH VAKTOVI EVE EDEN PRIMER KE NAVEDAM OD TIJE TRITE MEKRUH VAKTOVI:

PREMA HANIFISKIOT MESEH E MEKRUH DA SE KLAJNA POSLEM SABASKIOT NAMAZ NA PRIMER DUHA NAMAZ TOE MEKRUH PREMA HANIFISKIOT MESEB E SEJA NEZNAM DALI TOE FAKTO DA GO POVTORAM SEDNIOT PRASAJNE ZA UCIJNACITE KAKO NA PIRIMER EBU HANIFE NUMAILI PAK I DRUGITE TRI SKOLI

Pisavujaj po jasno,i podecidno,,e sega ti kako medrezant koj ete go izucuvate Hanefiskiot pravec(fiht)..

i kako sto kazuvas poznato tie medrunot vo toj fiht mozes da gonavedes argumetot na toj meseb za toj mehrunn..

.i drugo ..

i da pocnam poliberalno da pisuvam zada i ti se opustis..

Mehrun,e ramka koj e nepozelna i pokudena i koj nema golem akcent vo sporedba so Haram i slicni raboti..

Mehrunot e rabota sto netreba da se pravi no ako senapravi netreba da se boluva za taja rabota eve ,,primer za mene..ovoj poim nee tolku znacaen,i jas se drzam ,,samo za ..
Dozvoleno i zabranetoo-Halall i Haramm....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

12 Re: Прашање-За Намаз? on Сре 02 Ное 2011, 11:49 pm

ibret

avatar
Активен член
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN APA GO POSTAVIV PRASAJNETO SO VRSKA SO MEKRUH VAKTOVI EVE EDEN PRIMER KE NAVEDAM OD TIJE TRITE MEKRUH VAKTOVI:

PREMA HANIFISKIOT MESEH E MEKRUH DA SE KLAJNA POSLEM SABASKIOT NAMAZ NA PRIMER DUHA NAMAZ TOE MEKRUH PREMA HANIFISKIOT MESEB E SEJA NEZNAM DALI TOE FAKTO DA GO POVTORAM SEDNIOT PRASAJNE ZA UCIJNACITE KAKO NA PIRIMER EBU HANIFE NUMAILI PAK I DRUGITE TRI SKOLI
А во кој доказ или хадис го потврдуваш тоа дека во Ханифискиот фикх е мекрух да се клања духа намазот?


______________________________________________

13 Re: Прашање-За Намаз? on Сре 02 Ное 2011, 11:57 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
BRAT IZGLEDA NE SE DORAZBIRAFME NO INSALLAH KE SE RAZBIRELE NA SLEDNIOT NACIN DALI TI BRAT MOZE DAMIJA DAVAS TVOJATA EMAIL ADRESA DA SE DOPISUVAME VO NAIMETO ALLAH AKO SAKAS TAKA NEKE MOZAM ZASTO NE MOZAM DA SIJA OPISAM DOVORSENATA MISLASELAMUN ALEJKUM

14 Re: Прашање-За Намаз? on Чет 03 Ное 2011, 1:24 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Брате [You must be registered and logged in to see this link.] има една цела тема за Ибадет на Аллаховиот посланик Мухаммед с.а.в.с сега ке ти дадам линк иншАллах па ти провери а иншАллах има многу добро објаснето.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Сега ке ти дадам еден извадок за прашањето каде што праша за нафиле Намаз после Сабах намаз.

Абдуллах ибн Саиб, р.а., кажува дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., клањал четири рекати после кога сонцето ја помине половината од небото, а пред пладневниот фарз, и дека рекол: „Тоа е моментот кога се отвораат небеските капии, па сакам во него да ми се подигне добро дело.“

За повече информаци провериго линкот.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

15 Re: Прашање-За Намаз? on Чет 03 Ное 2011, 1:27 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
За духа намаз забележено е и во Збирката од имам Муслим рахимехумуллах:

Духа-намаз. Мухаммед, а.с, рекол: "Вие сте должни секој ден за секој свој зглоб да дадетете садака. Секое славење (тесбих) е садака, секоја благодарност (тахмид) е садака, секое величење (изговорен текбир) е садака, наредување на добро а забранување на зло е садака. Се тоа го надоместуваат два реката на духа намаз." (Муслим, бр. 720)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

16 Re: Прашање-За Намаз? on Чет 03 Ное 2011, 1:42 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN APA GO POSTAVIV PRASAJNETO SO VRSKA SO MEKRUH VAKTOVI EVE EDEN PRIMER KE NAVEDAM OD TIJE TRITE MEKRUH VAKTOVI:

PREMA HANIFISKIOT MESEH E MEKRUH DA SE KLAJNA POSLEM SABASKIOT NAMAZ NA PRIMER DUHA NAMAZ TOE MEKRUH PREMA HANIFISKIOT MESEB E SEJA NEZNAM DALI TOE FAKT

O DA GO POVTORAM SEDNIOT PRASAJNE ZA UCIJNACITE KAKO NA PIRIMER EBU HANIFE NUMAILI PAK I DRUGITE TRI SKOLIАс-салах ал-духа, за објаснување:

Салах ал-духа (духа намаз) се клања после излегување на сонцето.

Се пренесува од пратеникот Аллахов :

„За секоја коска во своето тело, мора да се даде садака. Така е „субаханАлах„ една садака, секое „Алхамдулиллах„ е садака, секое „Ла ИллАха ИллАллах„ е садака, секое „Аллаху Акбар„ е садака, „повикување на добро и одрекнување од лошо„ е садака...со клајнање на „духа„ од два рекаети сето тоа се изедначува.„

(пренесен од муслим број 1668, Абу давуд број 5243 и број 1286) како и ахмад бин ханбал во хадисот 167/5.)

Абу хурејра (р.А.) пренесува:

„Мојот другар ми остави три работи во срцево, кои што никогаш не ги оставам: „Да одам на спиење, од кога ке клањам витир. Клајнањето на намазот „духа„, зато што тоа е намаз на тавабин*, како и постењето по три дена во секој месец.„

*еден муслиман, кој што се враќа секогаш кај Аллах и кој што му се моли, неговите гревови да му ги опрости. (буквално: покајаец)

(пренесен од бухари во неговиот сахих број 1178 и 1981 како и од муслим во неговиот сахих број 1669)

Нај малку рекаети на духа се два, а нај више рекаети се осум (имаат и пренесувања за 12 рекаети), како што ни е пренесено од Умм хани:

„Пејгамберот клањаше осум рекаети „ал-духа„, после секој фтори рекает, го прекинуваше намазот.„


(пренесено од бухари број 280 како и од муслим број 462)

Според предходните докази објаснато, дека намазот духа е многу доброволна суннах (суннет). Но сега, како што напиша "AZNAT BEKIR" дека е „МАКРУХ„ тој намаз да се клања после сабах, по вид на ханефитскиот мезхеб - каде е доказот дека тоа е така?

Доказот е во предходните, наведени, сахих хадиси. Како што можеме, очигледно е, дека никаде не пишува, дека тој намаз да се извршува после сабах (фаџар) намаз.

Но тоа неје иџма, според улемите! Има голем број, кој што потврдува, дека тој намаз се извршува после сабах, со доказ од во збираката на хадиси кај имам ат-тирмизи, кој што со превод приближно гласи:

„Кој што ке остане после сабах намаз за да изврши салах ал-духа, од кога ке излезе сонцето, ке добие награда како да извршил хаџ или умрах.„

Но како е класифицирањето на овој хадис? Скоро сите алими се на тој стаф, дека овој хадис неје „сахих„ - но тоа не значи дека е тотално даиф. Има голем број на Алими, кој што го класифицирале на овој хадис како даиф, но исто така има голем број кој што го класифицирале како хасан (добар).

Според ханефитскиот мезхеб е овој хадис „даиф„, и за тоа е мекрух да се клања ал-духа после „фаџар„.

Ахи „AZNATAR BEKIR" - добре ни дојде во ahlu-sunnah Форум - иншАллах ке се потрудиш другиот пат да ни објасниш, зашто е некој обичај „макрух„, „харам„, „мустахаб„ или „халал„.

Начинот наш неје да го тврдиме она, што рекол некој од ханефитскиот, маликитскиот, шафиитскиот или ханбелитскиот мезхеб, без да знаеме зашто и по која прилика. Секој муслиман има обавеза да изтражува по доказ на нечија изјава, за да ја разбери суштината. Слепо следење со оправдување некои кои што викаат: „Тој е Алим и тој суштината ја знае подобро него јас„ неје метеологија на ахлу-суннах вал џамаах.

БаракАллаху Феек за твојот труд!

А Аллах субаханаху ве теала нај добро знае, која е вистината!

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот