Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ


Во Името На Аллах Милотивиот , Самилосен!

[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ ФАТИХА (ОТВОР)
Мекка-7 ајети

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Ел хамду лиллахи раббил алемин.

Ер Рахманир Рахим,

Малики јеумид дин.

Ијјаке набуду ве ијјаке нестеин.

Ихдинас сиратал мустеким.

Сиратал лезине ен амте алејхим,

гајрил магдуби алејхим ве лед да лиин.

АМИН

Превод:

Во името на Аллах, Милостивиот Сомилосен!


Благодарение на Аллах, Господарот на световите,

Милостивиот и Сомилосен,

Владарот на Денот суден!

Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме!

Упати не по патот вистински,

по патот на оние врз кои ја разлеа Твојата благодат, а не по патот на оние врз кои се разлеа омразата и кои во заблуда скршнаа!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:38 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ ФИЛ (“СЛОН“)
Мекка-5 ајети

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Елем тере кејфе фе’ала раббуке би асхабил фил.

Елем јеџ’ал кејдехум фи тадлил.

Ве ерселе ’алехим тајрен еба бил.

Термихим би хиџаретин мин сиџџил.

Фе џе’алехум ке асфин ме’кул.Превод:

Во името на Аллах Милостивиот Сомилосен!


Не виде ли ти како Господарот твој постапи со сопствениците на слонот?

Нели сплетките нивни Он ги скршна во бездна?

И против нив испрати јато птици,

кои ги гаѓаа со камења од скаменета глина,

па Он ги направи како суво лисје, изјадено!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:40 am. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ КУРЕЈШ (КУРЕЈШ)
Мекка-4 ајети

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Ли илафи курејш.

Илафихим рихлетеш-шита’и вес-сајф.

Фел ја’буду раббе хазел бејт.

Ел-лези ет’амехум мин џу’ин ве аменехум мин хауф.


Превод:

Во името на Аллах ,Милостивиот Сомилосен!


Заради адетот на Курејшии,

адетот нивни да патуваат и зиме и лете;

па, нека го обожаваат Господарот на оваа Куќа,

Кој ги нахрани по гладот

и ги обезбеди по стравот!

[img]Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:41 am. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ МАУН (’’МИЛОСРДИЕ’’)
Мекка-7 ајети

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Ере’ејтел-лези јукеззибу бид-дин.

Фе заликел-лези једу’ул јетим.

Ве ла јехуд-ду ’ала та’амил мискин.

Фе вејлун лил мусал-лин.

Ел-лезине хум ’ан салатихим сахун.

Ел-лезине хум јура’ун .

Ве јемне’унел маун.Превод:

Во името на Аллах ,Милостивиот Сомилосен!


Го виде ли ти оној кој лаже за Денот ветен?

Па, тоа е оној кој го одбива јетимот,

и кој не поттикнува да се нахрани сиромавиот!

Тешко на оние кои клањаат:

оние кои не внимаваат кон Намазот свој,

оние кои, така, се договараат,

и кои забрануваат на сиромашните да им се даде милосрдие.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:43 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


СУРЕ КЕВСЕР (ИЗОБИЛИЕ)
Мекка-3 ајети


БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Инна а’тајнакел кевсер.

Фе салли ли раббике венхар.

Инне ша’ниеке хувел ебтер.


Превод:

Во името на Аллах ,Милостивиот Сомилосен!


Да, Ние ти ја дадовме реката Кевсер!

Па, клањај Му се на Господарот твој и заколи Курбан!

Оној што те мрази ќе остане без помен, навистина!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:44 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ КАФИРУН (НЕВЕРНИЦИ)
Мекка-6 ајети

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Кул ја ејјухел кафирун.

Ла е’абуду ма та’абудун.

Ве ла ентум ’абидуне ма е’абуд.

Ве ла ене ’абидуне ма ’абедтум.

Ве ла ентум ’абидуне ма е’абуд.

Лекум динукум ве лије дин.Превод:

Во името на Аллах Милостивиот Сомилосен!


Кажи: О неверници!

Јас не го обожавам она што вие го обожавате,

а вие не го обожавате она што јас го обожавам,

а и јас не го обожавам она што вие го обожавате,

а и вие не го обожавате она што јас го обожавам.

Вам - верата ваша, а мене - верата моја!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:46 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


СУРЕ НАСР (ПОМОШ)
Медина-3 ајети

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Иза џа’е насрул-лахи вел фетх.

Ве ре’ејтен насе једхулуне фи динил-лахи ефаџа.

Фе саббих би хамди рабике вестагфирху, ин-неху кане тев-ваба.


Превод:

Во името на Аллах,Милостивиот Сомилосен!


Кога ќе дојде помошта и победата од Аллах,

и кога ќе ги видиш луѓето како влегуваат во верата Аллахова во дружини,

па, слави Го, заблагодарувајќи Му се и прошка барајќи Му, Господарот твој. Он е Примач на покајанијата, навистина!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:48 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ ЛЕХЕБ (ЛЕХЕБ)
Мекка- 5 ајети

БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ

Теббет једа еби лехебин ве тебб.

Ма агна анху ве ма кесеб.

Се јесла нарен зате лехеб.

Вемре’етуху хам-малетел хатаб.

Фи џидиха хаблун мин месед.


Превод:


Во името на Алллах ,Милостивиот Сомилосен!


1. Нека пропаднат рацете на Ебу Лехеб, и тој пропадна!

2. Не му вредеше имотот негов, и она што го спечали.

3. Ќе се пржи во огнот преполн со пламени,

4. и жената негова која дрва носи.

5. На вратот нејзин ќе биде обесено јаже од пламен!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 2:58 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ ИХЛАС (ЧИСТОТА)

Мека -4 ајетиБИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМКул-хуваллаху ехад.

Аллахус-самед.

Лем јелид, ве лем јулед.

Ве лем јекун леху куфувен ехад.
Превод:Во името на Аллах ,Милостивиот Сомилосен!


Кажи: Он е Аллах, Еден е!

Аллах - Засолниште.

Не роди и не е роден,

и никој не Му е рамен!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 3:00 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


СУРЕ ФЕЛЕК (МУГРА)

Медина-5 ајети


БИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМКул еузу би Раб¬бил фелек.

мин шерри ма халек.

ве мин шерри гасикин иза векаб.

ве мин шеррин неффасати фил укад.

ве мин шерри хасидин иза хасед.Превод:Кажи: Се приклонувам кон Господарот на муграта,

од злото на она што Он го создаде,

и од злото на темнината кога ќе поклопи,

и од злото на дувачите во јазли,

и од злото на завидливиот кога завидува!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 3:02 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

СУРЕ НАС (ЛУЃЕ)

Мекка-6 ајетиБИСМИЛЛАХИР РАХМАНИР РАХИМ


Кул еузу би Раббин нас.

Меликин нас,

Илахин нас,

мин шеррил весвасил хан нас,

елези јувесвису фи судурин нас.

минел џиннети вен нас.Превод:

Кажи: “Се приклонувам кон Господарот на луѓето,

Владарот на луѓето,

Богот на луѓето,

од злото на оној кој лошо шепоти, скришно,

кој лошо шепоти во градите на луѓето,

било од џиновите било од луѓето!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 18 Aвг 2011, 3:03 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

alida

avatar
Сестра
Сестра
ALLAH DA VE NAGRADI AMIN .


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
alida напиша:ALLAH DA VE NAGRADI AMIN .

Amin inshAllah na site so Dzennet El Firdews


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот